Історія безтопкових паровозів має близько 150 років і бере свій початок у Новому Орлеані, де в 1873 році був побудований перший паровоз без топки.
Подальший його розвиток був стрімким. Використання локомотива даної конструкції спочатку на залізничних лініях Нью-Йорка, Чикаго, а потім і Європи: Франція, Англія, Німеччина. Локомотив займав на залізниці своє важливе місце.
Багатий досвід експлуатації показав - дане рішення вкрай ефективно, а в деяких випадках не має альтернативи. Все це стало підставою для того, що до теперішнього часу, наприклад, на залізничних шляхах Німеччини, працює близько 200 безтопкових паровозів з осьовою формулою «0-3-0» виробництва компанії «Dampflokwerk Meiningen».
Історія розвитку безтопкових локомотивів у Радянському Союзі була тернистою і супроводжувалася періодами злету і падіння. Так, перший радянський безтопковий паровоз БП1-01 був вироблений у м.Дніпропетровську в 1940 році на заводі «Дніпромаш». Вага паровоза в робочому стані становила 58 тонн. Паровий котел мав об'єм 21 м³, початковий тиск пари - 18 кгс/см².
У воєнний і в післявоєнний період виробництво паровозів було повністю зупинено. Наступного разу промисловість повернулася до безтопкових паровозів лише в 1954 році. На Муромському заводі були побудовані три паровози типу БП1. Зчіпна маса склала 58 т. Об'єм котла залишився той же, але робочий тиск знизився до 16 кгс/см2. До того ж, для зменшення витрат пари з котла для роботи пароповітряного насосу були встановлені головні резервуари, які заповнювалися стисненим повітрям. Зазвичай однієї заправки вистачало на 4-6 годин роботи паровозу при русі зі складом масою 325 тонн і швидкістю 15 км/год.
У 1980-х роках основна кількість безтопкових паровозів було списано, причому не через їх технічний стан (за весь час роботи паровозам було необхідне лише періодичне обточування бандажів, регулярна зміна теплоізоляції котла, а також ремонт паророзподільного механізму), а через моральне старіння конструкції.
Поточна економічна ситуація в нашій країні створила передумови до появи чергової, третьої, хвилі відродження виробництва безтопкових локомотивів.
Створені як вимушений захід для виробництв з легко займистою продукцією, сьогодні поява безтопкових паровозів змушує необхідність економічна.
Сьогодні компанія «Газгенераторбау», за підтримки кафедри «Локомотиви» Дніпропетровського національного університету залізничного транспорту ім. академіка В.Лазоряна, пропонує безтопковий паровоз який блискуче вирішує головне завдання - максимальне скорочення витрат палива, його всебічна економія.
Це пароакумуляторний промисловий локомотив ПАЛ 9П із зусиллям тяги 9 тонн. Локомотив не потребує палива, а використовує у якості робочого тіла пар, одержуваний від стаціонарних котлів. Локомотив заправляється свіжим паром, після чого здатний виконувати маневрову роботу протягом 5 - 6 годин. Після розрядки цикл повторюється. За тяговим властивостям локомотив еквівалентний тепловозу ТГМ 4.
В цілому представлений фахівцями компанії «Газгенераторбау» проект безтопкового локомотиву має цілу низку беззаперечних переваг:
повна відмова від використання дизельного палива, з усіма позитивними наслідками, що випливають звідси;
істотне зниження витрат на ремонт (80-90%) у порівнянні зі звичайним тепловозом;
зниження витрат на технічний персонал (паровоз обслуговується одним машиністом без помічника);
можливість роботи в запилених і забруднених умовах без зниження ресурсу;
можливість використання на підприємствах небезпечних щодо вибуху;
абсолютна екологічність (вихлоп - тільки водяну пару).
Зазначені вище та інші переваги роблять цей проект дуже привабливим для його реалізації як на ПАТ «Укрзалізниця», так і на інших підприємствах, які експлуатують маневрові локомотиви. Впровадження та експлуатація безтопкових локомотивів дозволить істотно скоротити витрати на паливо і збільшити фінансовий потенціал промислового підприємства.
gasgeneratorbau.com